KANCELARIA PARAFIALNA

Warunki udzielania Sakramentów świętych

SAKRAMENTY

 SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO

Kanon 868 Kodeksu Prawa Kanonicznego, stwierdza: „Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie”.

Kanon ten nie jest jakimś suchym przepisem, ale wyraża wiarę Kościoła zakorzenioną w Biblii i Tradycji. Wiarę, że chrzest noworodków, które same nie mogą prosić o chrzest, nie jest jakąś magią, ale wydarzeniem wiary, tj. wymaga wiary, albo przynajmniej otwartości na wiarę, osób, które o chrzest proszą, i które biorą odpowiedzialność za religijne wychowanie dziecka.

Chrzest nie jest żadnym prawem człowieka. O chrzest się prosi wspólnotę Kościoła, reprezentowaną przez konkretną osobę, która to wspólnota ma prawo i obowiązek rozeznać, czy spełnione są podstawowe warunki, aby chrztu udzielić. Mówiąc wprost – z sakramentów nie można sobie robić żartów albo jakiegoś hokus pokus.

Samotna matka, czy też rodzice bez ślubu kościelnego mogą ochrzcić dziecko, ale powinni pokazać, że pomimo swej nieregularnej sytuacji mają szczerą wolę i możliwości wychowania dziecka w wierze Kościoła.

Zresztą te same wymaganie stawiane są wobec osób mających ślub kościelny, które niekiedy mogą być słabiej wierzące, niż rodzice bez ślubu kościelnego. Jeśli jednak przychodzi ktoś z i oznajmia, że jego ślub kościelny w ogóle nie interesuje, choć z formalnego punktu widzenia mógłby go zawrzeć, a poza tym ksiądz nie będzie mu tu mówił, co powinien robić; niech chrzci dziecko i nie zadaje głupich pytań o wiarę, to musi pojawić się pytanie, czy w takiej sytuacji chrzest byłby godziwy. Jeśli proboszcz dochodzi do wniosku, że nie, że nie ma żadnej uzasadnionej nadziei, że dziecko będzie wychowane po katolicku, to ma nie tylko prawo, ale i obowiązek odmówienia chrztu.

Dziecko do chrztu mogą zgłosić jedynie rodzice dziecka lub jego prawni opiekunowie. Nie mogą zgłaszać dziecka do chrztu świętego inne osoby z rodziny.

Sakramentu Chrztu Świętego udzielamy w parafii w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, na Mszy Świętej odprawianej w kościele parafialnym o godzinie 12.00.

Nie udzielamy sakramentu chrztu świętego w kaplicach na terenie parafii.

 

Zgłaszając dziecko do chrztu, należy przedłożyć:
1. Akt urodzenia dziecka (Urząd Stanu Cywilnego),

2. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeśli ślub nie odbył się w naszej parafii)
3. Dane personalne rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, data urodzenia oraz dokładny adres zameldowania.
4. Chrzestni muszą posiadać zaświadczenie z parafii zamieszkania (nie zameldowania!) o braku przeszkód w pełnieniu tej funkcji.

    Rodzice chrzestni powinni być dla dziecka przykładem postawy człowieka troszczącego się o swoją wiarę oraz świadczącego o niej.


Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywa się w piątek, poprzedzający niedzielę chrztu świętego, w kościele, o godzinie 18.30.

 


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

Do Pierwszej Komunii Świętej dzieci przygotowywane są podczas zajęć katechetycznych w klasie trzeciej. Przygotowującym jest kapłan w szkole ojciec Proboszcz. Stawia on przed dziećmi oraz ich rodzicami następujące wymagania:

1. Regularna obecność na katechezie w szkole
2. Znajomość katechizmu i materiału zgodnie z programem nauczania w zakresie klasy II
3. Obecność na Mszy świętej niedzielnej i świątecznej
4. Obecność na Mszy św. szkolnej
5. Udział w nabożeństwach (na jakich nabożeństwach i jak często ustala katecheta)
6. Rodzice dzieci zobowiązani są do udziału w katechezach i spotkaniach modlitewnych organizowanych dla nich

Wymagane dokumenty

Rodzice, którzy pragną by ich dziecko przystąpiło do Komunii Świętej zobowiązani są do przedstawienia skróconego świadectwa Chrztu Świętego, bądź pamiątki chrztu. Jeżeli dziecko jest spoza naszej parafii, potrzebna jest wówczas zgoda na przyjęcie tego sakramentu od proboszcza z parafii zamieszkania rodziców i dziecka. Jednakże przypominamy, iż sakrament Pierwszej Komunii Świętej należy przyjmować zasadniczo we własnej parafii.

Terminy Pierwszej Komunii Świętej

W naszej parafii komunie odbywają się w następujących terminach:

Pierwsza Komunia Święta - 3. niedziela maja (każdego roku)

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej - 4. niedziela maja (każdego roku)


BIERZMOWANIE


 Bierzmowanie młodzieży

Bierzmowanie przyjmuje młodzież III klas gimnazjum po odpowiednim przygotowaniu. Sakrament ten jest udzielany przez biskupa podczas Mszy. Zapisy odbywają się we wrześniu. Podstawowym warunkiem zapisu jest uczestnictwo w katechezie szkolnej. Kandydat przez rok uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach. Warunkiem dopuszczenia do bierzmowania jest uczestnictwo w wyżej wymienionych spotkaniach, katechezie szkolnej, niedzielnej Mszy Świętej, spowiedź, udział w nabożeństwach, modlitwa osobista oraz zaliczenie egzaminu końcowego.

Odpowiedzialnym za przygotowanie młodzieży do bierzmowania jest 0. Krzysztof Flis.

Bierzmowanie dorosłych

Osoby, które nie przyjęły tego sakramentu w odpowiednim czasie, a chcą go uzupełnić, winny zgłosić się do kancelarii parafialnej i księdza proboszcza w celu ustalenia formy przygotowania. Po przygotowaniu można przystąpić do bierzmowania z młodzieżą w parafii lub w katedrze radomskiej, gdzie sakrament ten udzielany jest w wyznaczonych terminach kilka razy w roku.

Wymagane dokumenty

Dokumentem koniecznym do dopuszczenia do sakramentu bierzmowania jest skrócony akt chrztu, ewentualnie pamiątka chrztu. W przypadku osób spoza parafii (według aktualnego miejsca zamieszkania - nie zameldowania), konieczna jest zgoda własnego proboszcza na udzielenie sakramentu poza parafią zamieszkania.

Termin bierzmowania

Sakrament Bierzmowania w naszej parafii jest udzielany w tym roku szkolnym 2014/2015 - w dniu 25 maja 2015 roku, podczas Mszy świętej o godzinie 18.00.


ZAWARCIE SAKRAMENTALNEGO ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO


    Ustalenie daty planowanego ślubu powinno odbyć się w terminie wcześniejszym w biurze parafialnym. Narzeczeni winni przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu zgłosić się do biura parafialnego parafii miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych.

W trakcie załatwiania spraw przedślubnych należy złożyć następujące dokumenty:
1. Jeśli oboje narzeczeni zamieszkują z poza terenem naszej parafii - wymagana jest zgoda proboszcza jednej ze stron
2. Dowody osobiste.
3. Metryka chrztu świętego z adnotacją: "do ślubu kościelnego", (pobrana w parafii chrztu; dokument jest ważny trzy miesiące).
4. Świadectwo sakramentu bierzmowania (jeśli nie jest wpisane w metryce chrztu).
5. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego.
6. Świadectwo spotkań z poradni małżeńskiej, przykościelnej.
7. Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe (ślub kościelny ze skutkami prawno-cywilnymi) powinni dostarczyć odpowiednie dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego. Dokumenty ważne są tylko trzy miesiące od daty wystawienia.
8. Świadkowie - dokładny adres, miejsce i data urodzenia